Mulaj: Kur Spitali Amerikan nė Prishtinė vret pacient!
Ish ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Ismet Mulaj ka akuzuar Spitali Amerikan ne Prishtinė pėr jo profesinalizėm.


Ai ka treguar njė rast kur njė familjarė i tij ishte shtritė nė kėtė spital dhe pėr 2 ditė nuk kishin arritė t’ia diagnositifikonin sėmundjen, pėrderisa sipas tij, nė QKUK menjėherė ia kishin gjetur shkakun e sėmundjes.

Nė vazhdim mund ta gjeni postimin e plotė nė Facebook, tė Ismet Mulajt

Ismet Mulaj
Kur Spitali Amerikan ne Prishtine Vret Pacient!

Nje mik i imi gjithmone ne Kuvendin e Kosoves deklaronte: "mjekesia ne Kosove eshte me keq se ne 1945" shpesh e qortoja se cilesimi i tij ishte shume i rend. Koha gjithnje e me shume po i jep te drejt deputetet.

Me 21 qershor 2015, nje familjar i imi peson hemorragji cerebrale, (me vone e vertetuar ne QKUK ne Prishtine dhe QSUT Nene Tereza ne Tirane) duke qene jo me shume se 800 m larg Spitalit Amerikan ne Prishtine, familjaret vendosin qe ta dergojne ne kete Spital. Edhe pse mori sherbime dy ditore, nga 6 specialist te ketij Spitali, pacienti u liru pa diagnoze, me cilesimet e nje Eftamulogu, "moter shko rriti femijet se je shendosh si molla" Pra pacienti u kqyr nga: Internisti, neurologu, eftamulogu, ortopedi dhe dy specialist tjere" dhe nuk arriten qe ta diagnostifikojne smundjen e pacientit. Mos pyesni se sa kushtoj ky i ashtuquajturi trajtim mjekesor, sepse do te habiteni.

Pacinti edhe pse kishte dhimbje te perballueshme dhe trajtimin qe e kishte marr ne Spitalin Amerikan ne Prishtine, i kishin shtuar akoma me shume rrezikun per jete. Pacienti per pese dite rradhazi luftonte me jeten e vet, pa e ditur se cka kishte, Ne diten e 6 pas atakut te pare, i ndodh ataku i dyte, duke e paralizuar teresisht. Te habitur me ndodhin, familjaret e dergojne ne emergjence te QKUK, mjeket me shpejtesi me te madhe i bejne ekzaminimet e duhura dhe per 20 min e diagnostifikojne smundjen,

Mjketet e QKUK gjate gjithe kohen me shanin per trajtimin qe kishte marr pacienti ne Spitalin Amerikan, Te habitur pyesnin, si ka mundesi qe te mos diagnostifikohet nje pacient me simtoma kaq te qarta. Me shanin edhe si politikan dhe ish minister, qe me shume u besojme te ashtuquajturave klinika se sa QKUK.

Nejse, pas diagnistifikimit te semundjes se pacientit dhe rekomandimit te kolegjiumit te mjekeve, se ky trajtim mjekesor behet vetem jasht vendi e jo ne Kosove, dalin peripecite tjera, si te transportohet pacienti ne Tirane, mjeket insistonin transporti te behet vetem me autoambulance dhe ne shoqerim te ekipit te duhur mjekesor. Autoambulanca u siguru nga Ndihma e shpejt e Prishtines, vetem pas pageses se 200 eurove dhe ate pa ekip mjekesore. Te gjendur ne kete situate, vendosem qe pacienti te dergohet ne Tirane pa ekip mjekesore, sepse prej ores 22.00 deri ne mengjes kur duhej te nisej pacineti, nuk arritem qe privatisht te siguronim ekip mjekesore.

Miq, ne Tirane sherbimi u kry me shpejtesine dhe profesionalizmin e duhur, duke u angazhuar personalisht dr. Mentor Petrela, cka familjaret i jane mirenjohes pergjithmone.

Me tu kthyer ne Prishtine, shkuan te kerkojne sqarime ne Spiatlin Amerikan, asnje pergjigjie, ndersa miqt e pacientit e sygjeronin qe rastin ta benin publik, por fatkeqesia eshte se, Spitali Amerikan ka reklama ne shume media dhe mediat nuk merren me kete rast, po ashtu shume shpejt do te niset ne padi ndaj ketij Spitali vrases

Falenderim, per te gjithe ata qe u interesuan dhe ndihmuan shpetimin e nje jete, qe ende nuk i kishte mbushur 39 vjet.
Zoti ju bekoft.