Drejtėsia erdhi nė vend, Shqipėria merr tri pikė
Drejtėsia erdhi nė vend,

Menu
10:56 / 10.07.2015

Drejtėsia erdhi nė vend, Shqipėria merr tri pikė
Gjykata e Arbitrazhit Sportiv, CAS, me qendėr nė Lozanė tė Zvicrės, mė nė fund sot e dha verdiktin e saj, duke i dhėnė tri pikėt e mohuara nė tavolinė Kombėtares sė Shqipėrisė pėr ndeshjen dhunshme Serbi-Shqipėri, zhvilluar mė 14 tetor tė vitit tė kaluar.
Njė vendim ky i pritur prej kohėsh, qė natyrisht i entuziazmon tė gjithė shqiptarėt anekėnd globit. Drejtėsia e mohuar nga komisionet disiplinore tė UEFA-s pėr ngjarje e dhunshme tė Beogradit, mė sė fundi u vu nė vend.
Dhėnia e tri pikėve nė tavolinė nga CAS, pas akteve tė dhunshme dhe raciste tė tifozėve serbė qė provokuan ndėrprerjen e ndeshjes Serbi-Shqiperi nė Beograd, tashmė i ka ngjitur kuqezinjtė e Shqipėrisė nė vendin e dytė nė Grupin I me 10 pikėt e grumbulluara, po aq sa edhe Danimarka, shkruan sportal.
Tani ėndrra e tė gjithė shqiptarėve pėr tė shkuar nė finalet e Francės bėhet akoma mė reale dhe tė prekshme.
Pas kėtij vendimi, futbollistėt tanė kuqezinj tė Kombėtares do tė shkojnė me tjetėr moral dhe pėrgjegjėsi mė 4 shtator nė Kopenhagen, nė sfidėn e tyre tė radhės ndaj kombėtares daneze, njė ndeshje e cila do tė pėrcaktojė shumė fatet e Shqipėrisė, qė ndjek ėndėrrėn pėr tė qenė nė Francė.
comments powered by Disqus