Dhjetė persona merren peng nė Paris, dyshime pėr sulm terrorist
Burime tė policisė franceze thonė se kjo ėshtė njė pėrpjekje pėr grabitje e njė dyqani nė veri tė Parisit.
Tre persona tė armatosur kanė marrė peng brenda njė dyqani nė Paris 10 te tjerė.


Sipas mediave, njė punonjės i dyqanit i ka dėrguar njė mesazh njė shoku pasi persona tė armatosur sulmuan ambientin ku ai punonte.

Raportohet se ne tekst ai i thotė shokut se ėshtė duke u mbajtur peng nga disa njerėz tė armatosur.

Policia ka thėnė se nuk ėshtė ende e qartė nėse janė 10 persona duke u mbajtur peng, ose numri i vėrtetė fshihet nga pengmarrėsit, transmeton Telegrafi.

Mendohet se pengmarrėsit u futėn nė dyqan rreth orės 06:30 kėtė mėngjes. Mes pengjeve, mendohet tė jenė dy klientė dhe personeli.

Nuk dihet ende se kush ėshtė pėrgjegjės pėr situatėn dhe arsyet e saj, edhe pse thuhet se kemi tė bėjmė me njė tentativė pėr grabitje.

Franca ėshtė ende nė gatishmėri tė lartė nga sulmet tronditėse nė revistėn satirike Charlie Hebdo fillim tė kėtij viti.