Gjuriq: Prishtina nuk ėshtė mė favorite e Brukselit
Udhėheqėsi i zyrės serbe pėr Kosovė, Marko Gjuriq ka thėnė tė martėn se edhe pse ka pasur mjaft probleme nė implementimin e marrėveshjeve tė dialogut nė Bruksel

Beogradi ka punuar vazhdimisht nė normalizimin e marrėdhėnieve me Prishtinėn.

Nė njė intervistė pėr Tanjeg, Gjuriq tha qė ai do tė udhėtojė nė Bruksel tė mėrkurėn pėr tė marrė pjesė nė takimet pėr implementimin e marrėveshjeve tė arritura, transmeton ORAinfo.


Gjuriq ka shtuar se politika e Prishtinės pėr zvarritje dhe pengim tė implementimit tė elementeve kyēe tė marrėveshjes sė Brukselit i ka kushtuar statusin e jofavorites sė Brukselit nė kėtė proces.

Gjuriq tha se Beogradi ėshtė i gatshėm pėr tė vazhduar dialogun nė nivelin e kryeministrit kurdo qė edhe partia tjetėr ėshtė e gatshme.