Ischinger nė mision lobimi pėr Gjykatėn, takon Hashim Thaēin
Ambasadori Gjerman Wolfgang Ischinger, i cili ka qenė i pėrfshirė nė negociatat pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, ka takuar sot Ministrin e Jashtėm Hashim Thaēin. Thaēi nuk ka pėrmendur cėshtjen e Gjykatės Speciale edhe pse Ischinger gjatė ditės sė djeshme ka lobuar publikisht pro themelimit tė saj.
Mė poshtė mund ta lexoni postimin e Hashim Thaēit nė Facebook.

Sot e takova mikun e vjetėr timin dhe tė Kosovės, Ambasadorin Ėolfgang Ischinger, me tė cilin biseduam pėr tė arriturat e Kosovės qė nga shpallja e pavarėsisė si dhe sfidat me tė cilat pėrballet shteti jonė dhe i tėrė rajoni. U pajtuam se i tėrė rajoni ka lėvizur drejt njė fryme tė re tė dialogut dhe bashkėpunimit ēfarė nuk ėshtė parė ndonjėherė. Tashmė jemi nė rrugė tė duhur, drejt integrimit nė NATO dhe BE. HTH