Pėrgjaket BDI e Kumanovės, vritet komandant Shqiponja
Pėrgjaket gara pėr kryetar tė degės sė BDI-sė nė Kumanovė. Sot pasdite ėshtė plagosur pretendenti kryesor pėr kryetar dege Xhemail Rexhepi-Komandat Shqiponja me dy shokė tė tij, njoftojnė dėshmitarė okularė.
Sipas informatave tė para (ende tė pasigurta), komandant Shqiponja ka ndėrruar jetė rrugės pėr nė spital. Sipas informatave tė para, ata janė plagosur nga pėrkrahės tė Bajram Limanit, qė para njė muaji u emėrua kryetar dege drejtpėrdrejtė nga kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti.
Nė kėtė aksident lėndime mė tė rėnda nė zemėr ka marrė ish ushtari i UĒK-sė, Shefki Rexhepi, i cili ka qenė bashkė me Komandant Shqiponjėn. Ai ėshtė transferuar nė qendrėn klinike nė Shkup. Incidenti ka ndodhur nė njė lokal afėr fakultetit tė USHT-sė nė Kumanovė, ku Rexhepi ėhstė dashur tė takohet me Bajram Limanin, qė tė koordinohen lidhur e zgjedhjen e kryetarit.
Nė kėtė incident ėshtė plagosur edhe Gani Demiri, i cili ka marrė plagė nė krah dhe nė shpinė.