EULEX kėrcėnon Maria Bamieh me ndjekje penale
Klientja e kompanisė Bindmans, Mariah Bamieh, e cila pėrfaqėsohet nė procesin e saj nė Tribunalin e Punėsimit nė Londėr, ėshtė akuzuar me ndjekje penale nga EULEX, institucion kundėr tė cilit ka ngritur padi.
Kėrcėnimi ėshtė bėrė kundėr Bamieh nga avokatėt e EULEX-it, nėse ajo zbulon ēfarėdo detajesh tė padisė sė saj palėve qė nuk janė tė pėrfshira. Ky ėshtė njė hap themelor qė kėrkohet pėr tė biseduar me dėshmitarėt. Kėrcėnimi pėr ndjekje penale ėshtė bėrė edhe specifikisht ndaj Peter Daly, avokatit tė Bamieh, transmeton Klan Kosova.

EULEX i ėshtė drejtuar Tribunalit me kėrkesė tė privatėsisė sė plotė dhe urdhrat e anonimitetit nė raport me tė gjitha etapat e mbetura tė procesit. Kjo do t’i parandalonte mediat pėr tė raportuar nėn cilindo aspekt tė rastit, pėrkundėr pėrcjelljes sė gjerė globale tė cilėn tashmė e ka marrė, si dhe pėrkundėr komenteve tė shumta publike tashmė tė bėra nga stafi i EULEX-it kundėr Bamieh.

Procesi ka pasur dėgjime mė 28 prill dhe 15 qershor, kurse dėgjimi i ardhshėm ėshtė nė muajin shtator, transmeton Klan Kosova.

Shah Qureshi, nga Bindmans, ka deklaruar:

“Ėshtė aspekt themelor i funksionimit tė sundimit tė ligjit qė avokatėt tė mos kėrcėnohen me ndjekje penale pėr shkak tė pėrfaqėsimit tė klientit. Kėrcėnimet e bėra nga EULEX bien nė kundėrshtim me kėtė parim bazik”.

“Ne kemi kėrkuar edhe nga pėrfaqėsuesja e Lartė e Bashkimit Evropian pėr Punė tė Jashtme, Federica Mogherini, qė ta tėrheqė kėrcėnimin menjėherė dhe shpresojmė se ajo do ta bėjė kėtė pėr tė mirė tė drejtėsisė dhe nė pėrkrahje tė sundimit tė ligjit, gjė tė cilėn EULEX e ka pėr qėllim ta mbėshtesė”.

Kurse Maria Bamieh ka deklaruar:

“Qėkur i kam ngritur shqetėsimet e mia para tri viteve i jam nėnshtruar njė fushate sistematike kundėr meje. Zhvillimet e fundit e demonstrojnė pėrmasat nė tė cilat fuqitė relevante janė tė gatshme tė shkojnė pėr ta parandaluar diskutimin publik tė kėtyre shqetėsimeve”.