Tanaskoviq: Pranimi i Kosovės nė UNESCO, njė hap drejt anėtarėsimit nė OKB
Nėpėrmjet anėtarėsimit nė organizatat sportive ndėrkombėtare dhe 16 agjencitė e veēanta, tė tilla, si UNESCO,
Prishtina planifikon tė parandalojė refuzimin e anėtarėsimit nė Kombet e Bashkuara!
Kryeministri i Kosovės, Isa Mustafa dhe ministri i Jashtėm, Hashim Thaēi, me ndihmėn e shteteve tė Perėndimit po pėrpiqen qė t’ia sigurojnė njė ulėse nė OKB shtetit tė Kosovės, tė cilėn gjė po ua pamundėson aktualisht Rezoluta 1244,
Ambasadori serb nė UNESCO, Darko Tanaskoviq thotė se zyrtarėt e Kosovės kanė marrė tė gjitha masat e mundshme pėr t'iu bashkuar OKB-sė.
“Pranimi i Kosovės nė OKB do tė jetė njė tjetėr konfirmim i shtetėsisė, ndėrsa kosovarėt po ndėrmarrin tė gjitha hapat e mundshėm qė tė sigurojnė njė vend. Pranimi nė UNESCO ėshtė vetėm njė hap drejt asaj rruge”, thotė Tanaskoviq.
“Unė besoj se shumė vende nuk janė nė favor tė Kosovės qė kjo e fundit tė pranohet nė UNESCO, pėr shkak tė precedentit, i cili do tė shkaktonte qė edhe vende tjera tė bėjnė njė kėrkesė tė tillė”, shton Tanaskoviq.
Ndėrkaq, kreu i ekipit tė Serbisė nė negociata me BE-nė, Tanja Mishēeviq, thotė se Serbia duhet tė shtoj aktivitetin e saj nė UNESCO, duke u shpjeguar shtetet anėtare se sa e dėmshme ėshtė anėtarėsimi i Kosovės nė kėtė organizatė tė OKB-sė.
“Ēfarė Serbia mund tė bėjė ėshtė qė tė shtoj aktivitetin diplomatik, diskutimin dhe shpjegimin se pranimi i Kosovės nė UNESCO do tė jetė njė precedent dhe si i tillė do tė jetė i dėmshėm”, thotė kreu Nėpėrmjet anėtarėsimit nė organizatat sportive ndėrkombėtare dhe 16 agjencitė e veēanta, tė tilla, si UNESCO, Prishtina planifikon tė parandalojė refuzimin e anėtarėsimit nė Kombet e Bashkuara!
Kryeministri i Kosovės, Isa Mustafa dhe ministri i Jashtėm, Hashim Thaēi, me ndihmėn e shteteve tė Perėndimit po pėrpiqen qė t’ia sigurojnė njė ulėse nė OKB shtetit tė Kosovės, tė cilėn gjė po ua pamundėson aktualisht Rezoluta 1244, transmeton Telegrafi.
Ambasadori serb nė UNESCO, Darko Tanaskoviq thotė se zyrtarėt e Kosovės kanė marrė tė gjitha masat e mundshme pėr t'iu bashkuar OKB-sė.
“Pranimi i Kosovės nė OKB do tė jetė njė tjetėr konfirmim i shtetėsisė, ndėrsa kosovarėt po ndėrmarrin tė gjitha hapat e mundshėm qė tė sigurojnė njė vend. Pranimi nė UNESCO ėshtė vetėm njė hap drejt asaj rruge”, thotė Tanaskoviq.
“Unė besoj se shumė vende nuk janė nė favor tė Kosovės qė kjo e fundit tė pranohet nė UNESCO, pėr shkak tė precedentit, i cili do tė shkaktonte qė edhe vende tjera tė bėjnė njė kėrkesė tė tillė”, shton Tanaskoviq.
Ndėrkaq, kreu i ekipit tė Serbisė nė negociata me BE-nė, Tanja Mishēeviq, thotė se Serbia duhet tė shtoj aktivitetin e saj nė UNESCO, duke u shpjeguar shtetet anėtare se sa e dėmshme ėshtė anėtarėsimi i Kosovės nė kėtė organizatė tė OKB-sė.
“Ēfarė Serbia mund tė bėjė ėshtė qė tė shtoj aktivitetin diplomatik, diskutimin dhe shpjegimin se pranimi i Kosovės nė UNESCO do tė jetė njė precedent dhe si i tillė do tė jetė i dėmshėm”, thotė kreu i ekipit tė Serbisė nė negociata me BE-nė, Tanja Mishēeviq. ekipit tė Serbisė nė negociata me BE-nė, Tanja Mishēeviq. /NP/