Qeveria riprocedoi pėr nė Kuvend amendamentet pėr Specialen
Qeveria e Kosovės sot nė mbledhjen e rregullt shqyrtoi dhe riprocedojė nė Kuvendin e Kosovės propozim-amendamentet kushtetuese qė kanė tė bėjnė me formimin e Dhomave tė Specializuara dhe Zyrėn e Prokurorit tė Specializuar si dhe Projektligjin pėr Mbrojtjen Juridike dhe Mbėshtetjen Financiare tė Personave tė Akuzuar.
“Riprocedimi nė Kuvend, si dhe miratimi i kėtyre amendamenteve kushtetuese nga ana e Kuvendit, ėshtė njė hap me rėndėsi tė posaēme pėr Republikėn e Kosovės nė procesin e pėrmbushjes sė obligimeve qė shteti i Kosovės ka marrė ndaj partnerėve ndėrkombėtarė me rastin e aprovimit nė Kuvend, me dy tė tretat e votave tė deputetėve, tė letėrkėmbimit tė Presidentes Jahjaga me Baroneshėn Ashton, vitin e kaluar”.

Po ashtu thuhet se pėrmbushja e obligimeve ndėrkombėtare nga ana e Republikės sė Kosovės nė kėtė drejtim, nė asnjė mėnyrė nuk e konteston luftėn e drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe nuk do tė cenojė vlerat e luftės sė popullit tė Kosovės.

“Pėrmbushja e kėtij obligimi nga institucionet e Kosovės, do tė jetė nė shėrbim tė zbardhjes sė drejtėsisė pėr ndryshimet individuale qė mund tė lidhen me kėtė proces dhe do tė jetė njė hap i rėndėsisė sė posaēme pėr proceset integruese euroatlantike, si dhe nė shėrbim tė plotė tė fuqizimit tė mėtejshėm tė partneritetit strategjik tė Republikės sė Kosovės me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe me Bashkimin Evropian”, bėn tė ditur Qeveria