Tatimet e Kosovės nuk paguhen nė Veri
Ligji pėr Tatimin nė Pronė dhe ai pėr lejet e Ndėrtimit vazhdojnė tė mos gjejnė zbatim nė katėr komunat veriore (Mitrovica e Veriut, Zubin -Potoku, Leposaviqit dhe Zveēanit), shkruan sot Koha Ditore.Dy prej tyre, Mitrovica e Veriut dhe ajo e Zveēanit vazhdojnė tė veprojnė nė bazė tė njė vendimi nga koha e UNMIK-ut, i cili nuk parasheh tė hyra nga tatimi nė pronė, lejet e ndėrtimit, shfrytėzimi i pronave publike apo nga burimet e tjera tė tė hyrave komunale.Kjo ka bėrė qė tė hyrat vetjake tė kėtyre komunave gjatė vitit 2016 tė jenė vetėm 50 mijė e 550 euro. E kėto tė hyra janė realizuar vetėm nga taksat administrative dhe ato pėr certifikatat e lindjes, tė kurorėzimeve dhe tė vdekjeve.
comments powered by Disqus