U jepet bebja gabimisht, nuk pranojnė t'a ndėrrojnė !
Njė ēift nė Indi nuk pranon tė marrė nga spitali foshnjėn e tyre femėr. Shkaku ėshtė i ēuditshėm. Atyre aksidentalisht iu ėshtė dorėzuar njė bebe mashkull.
Sipas BBC, dy bebet kanė lindur nė tė njėjtėn natė nė njė spital nė Joghpur.

Por ēifti nuk pranon tė dorėzojė foshnjėn mashkull, qė i pėrket njė ēifti tjetėr.

Ēifti, Poonam Kanwar dhe burri i sj, Chain Singh, kanė refuzuar rezultatet e njė testi gjaku qė sugjeron se foshnja femėr ėshtė e tyre.

Nė vend tė kėsaj kanė zgjedhur tė luftojnė me prindėrit e foshnjės djalė.

India ka njė histori tė gjatė tė diskriminimit kundėr vajzave.
comments powered by Disqus