"Apple do tė bie"
“Apple do tė bie nė epokėn post-Jobs” shkruan George Colony, drejtori ekzekutiv i Forrester Research.
Dhe ai i jep disa arsye pėr kėtė, duke thėnė se Jobs ka lėnė trashėgimi tė vlefshme pėr pasardhėsin e tij, Tim Cook, i cili ende mbahet me produktet e famshme si iPhone dhe iPad.

Mirėpo, sipas Colony, kur kėto produkte tė jenė pėr njė kohė mė tė gjatė nė treg, atėherė do tė vėrehet mungesa e liderit tė kompanisė, tė cilin sot nuk e ka.

Megjithė pohimet e George Colony, Apple raportoi dyfishimin e profitit pėr tre muajt e parė tė vitit, pikėrisht pėr shkak tė 35.1 milionė iPhone-ėve tė shitur, si dhe 11.8 milionė iPad-ėve, dhe 7.7 milionė iPod-ėve, tė cilat sė bashku i kanė tejkaluar parashikimet e shitjeve.

Sipas parashikimeve tė analistit kryesor tė tregut nė SHBA, fati i Apple do tė jetė i ngjashėm me atė tė kompanive si Sony dhe Kodak, tė cilėt ishin nė majat e suksesit me liderėt e tyre, ndėrsa merr shembull edhe rėnien e shpejtė tė kompanisė Disney, pas vdekjes sė liderit tė saj Walt Disney.
comments powered by Disqus