Ēekia nė eurozonė, pas 8-10 vjetėsh
Kryeministri i Republikės Ēeke, Petėr Neēas, tha se vendi i tij me siguri nuk do tė hyjė nė eurozonė gjatė tetė apo dhjetė vjetėve tė ardhshme.
Vetėm atėherė, sipas tij do tė vijė nė agjendėn e debatit ajo se cka do tė thotė pėr Ēekinė mekanizmi i ri evropian pėr stabilizimin e euros.

Kryeministri dhe zyrtarė tė tjerė tė Republikės Ēeke, deri tani janė shmangur
nga pėrmendja e afatit kohor specifik pėr hyrjen nė eurozonė, edhe pse Republika Ēeke ėshtė integruar nė BE qė nė vitin 2004.

Tani afati kohor ėshtė pėrmendur nė parlament gjatė debatit mbi mekanizmin evropian pėr stabilizimin e euros, qė sipas kryeministrit, nuk e obligon me asgjė Ēekinė, meqė ky shtet nuk ėshtė nė eurozonė.
comments powered by Disqus