Kosova fle mbi thėngjill, kompanitė e importojnė atė nga jashtė
Prishtinė, 26 maj - Ligjvėnėsit e Kosovės janė alarmuar tė premten kur kanė marrė vesh se gjiganti ekonomik “Ferronikeli” nuk e shfrytėzon thėngjillin vendės, por e importon atė nga shtetet e tjera.
Ata e kanė cilėsuar si “non sens” humbjen nga pėrfitimet e mundshme tė shtetit nga kjo pasuri, vetėm pėr shkak tė telasheve qė ekzistojnė mes KEK-ut dhe shoqėrisė aksionare “Kosova-thėngjill”.

“Ėshtė absurd qė Kosova, e cila fle mbi thėngjill, tė mos jetė nė gjendje ta shesė thėngjillin, por kjo xehe tė vijė nga shtete tė tjera”, ka deklaruar Teuta Sahatēia e LDK-sė, gjatė shqyrtimit tė listės sė rentave minerare.

Me tė janė pajtuar edhe deputetėt e shumicės parlamentare, duke e bėrė pėrgjegjės drejtpėrdrejt KEK-un pėr humbjet qė shkaktohen si rezultat i importimit tė linjitit nga vendet e tjera./koha/
comments powered by Disqus