Tė gjithė ta pėrkrahim Rona Nishliun
Me zėrin e saj potent dhe interpretimin e shkėlqyer kėngėtarja shqiptare, mė e duartrokitura mes finalistėve tė tjerė edhe nė prova, duket se do tė jetė njė nga finalistet mė afėr titullit tė kėtij kompeticioni muzikor evropian.
120 milionė teleshikues nė mbarė globin, tė cilėt po ndjekin Live natėn finale tė Eurovisionit, nė kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku.

Rona Nishliu u ngjit e treta nė skenėn madhėshtore tė Eurovizionit me plot 20 mijė spektatorė, me kėngėn "Suus" tė Florent Boshnjakut, fituese e Festivalit tė Kėngės nė Radion Televizionin shqiptar.

“Mė ler ni tė qaj. Qaj. Qaj. Se kėtė gjė mas miri di ta bėj tani. Se kėtė gjė mas tė miri di tė bėj tani”, ishte refreni shpėrthyes i kėngės sė Rona Nishliut ku doli rishtas nė pah vokali i saj i fuqishėm soul.

Jo mė kot nė qarqet muzikore evropiane e kanė cilėsuar si njė tjetėr Areta Frenklin nė botėn e muzikės.

26 vendet finaliste tė Eurosong 2012 janė Shqipėria, Azerbaixhani, Bosnje Herzegovina, Qipro, Danimarka, Estonia, Maqedoni, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islandė, Irlanda, Italia, Lituania, Malta, Moldavia, Norvegjia, Rumania, Rusia, Serbia, Spanja, Suedia, Turqia, Ukrahina dhe Britania e Madhe.
comments powered by Disqus