Ekspozita “Lahuta e Eposit Shqiptar”
“Lahuta e Eposit Shqiptar” kėshtu titullohej ekspozita e ēelur nė Muzeun Historik Kombėtar, ku u prezantuan 30 lahuta autoktone, instrumenta origjinal tė Lahutės qė janė pjesė e disa koleksionistėve shqiptarė. Kurimi i kėsaj ekspozite ėshtė realizuar nga studiuesi, Jaho Brahaj.
Nė hapjen e kėsaj ekspozite ishte i pranishėm e dhe ministri i Kulturės, Aldo Bumēi i cili shprehu vlerėsime pėr objektet unike tė etnografisė dhe mitologjisė shqiptare.

Lahuta ėshtė instrument popullor qė shoqėron kėngėt e kreshnikėve. Ajo pėrfaqėson tipin mė tė lashtė tė veglave kordofone me hark tė
kontinentit Europian, shpesh e quajtur instrument etnik i shqiptarėve.

Kjo ekspozitė erdhi nė kuadėr tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė me qėllim njohjen e vlerave tė veēanta tė kulturės sonė popullore. Ekspozita erdhi si rezultat i bashkėpunimit tė qendrės sė inventarizimit, Ministrisė sė Kulturės dhe Muzeut Historik, dhe do tė qendrojė e hapur pėr tre ditė pėr gjithė vizitorėt.
comments powered by Disqus