Daēiq: Do tė kėrkojnė ta njohim Kosovėn
Beograd, 27 maj - Lideri i Partisė Socialiste nė Serbi, Ivica Daēiq ka deklaruar se disa vende tė Bashkimit Evropian do tė vazhdojnė qė integrimet e Serbisė.
Beograd, 27 maj - Lideri i Partisė Socialiste nė Serbi, Ivica Daēiq ka deklaruar se disa vende tė Bashkimit Evropian do tė vazhdojnė qė integrimet e Serbisė ti kushtėzojnė me njohjen jofromale tė pavarėsisė sė Kosovės edhe nė mėnyrė faktike, njoftojnė mediat serbe.

“Ajo do tė thotė se juve askush nuk do t’iu detyrojė ta njihni Kosovėn, por se do t’iu imponojnė vendime tė cilat do tė thonė se Kosova ėshtė vend i pavarur dhe pėr kėtė mendoj se janė tė vetėdijshme tė gjitha palėt nė Serbi”, ka thėnė Daēiq.

Politika nė Kosovė, ka thėnė Daēiq, “duhet tė jetė reale dhe e bazuar nė jetėn reale dhe nė interesat e popullit serb nė Kosovė”.