Larja e duarve, parandalon bakteret
Njė nga mėnyrat mė tė mira dhe mė tė lehta pėr tė parandaluar infeksionet dhe pėrhapjen e baktereve ėshtė larja e duarve.
Larja e duarve, parandalon bakteret
Njė nga mėnyrat mė tė mira dhe mė tė lehta pėr tė parandaluar infeksionet dhe pėrhapjen e baktereve ėshtė larja e duarve.

Pėr tė parandaluar sėmundjet e ndryshme pastroni duart sa mė shpesh, ndėrsa ekspertėt theksojnė situatat kur pastrimi i duarve ėshtė i obligueshėm:

• Sa herė qė hyni nė shtėpi;

• Para, gjatė dhe pas pėrgatitjes sė ushqimit;

• Para ngrėnies;

• Para se tė kujdeseni pėr tė sėmurėt;

• Para se tė merrni ilaēet;

• Para kurimit tė plagėve tė hapura;

• Pas pėrdorimi tė banjės;

• Pas ndėrrimit tė pelenave ose pastrimit tė fėmijės, i cili ka pėrdorur banjėn;

• Pas pastrimit tė hundės, kollitjes ose teshtitjes;

• Pas prekjes sė kafshėve;

• Pas prekjes sė ushqimit pėr kafshė;

• Pas pėrdorimit tė mbeturinave. bėrllokut, kimikateve dhe objekteve tė papastra.

Nėse nuk i keni nė dispozicion ujin dhe sapunin, pėrdorni pecetat dezinfektuese ose tė lagėta.
comments powered by Disqus