Restaurimi i monumenteve tė kulturės
Ėshtė prezantuar projekti i restaurimit tė xhamisė sė Prezės qė i pėrket shekullit tė 16-tė, e cila ndodhet nė Kalanė e Prezės. Ministri i Turizmit dhe Kulturės, Aldo Bumēi bėri me dije se nė bashkėpunim me agjensinė turke pėr bashkėpunim dhe koordinim, TIKA, do mund tu sjellin shkėlqimin e dikurshėm 5 xhamive qė janė Monument Kulture.
Fondi pėr restaurimin e kėtyre xhamive ėshtė plotė 4 milion euro. Kalaja e Prezės e cila ndodhet vetėm 15 minuta nga qendra e Tiranės ėshtė kthyer nė njė pikė turistike mjaft e vizitueshme falė pėrmiresimit tė infrastrukturės rrugore qė i ėshtė bėrė njė vit mė parė nga qeveria shqiptare.
comments powered by Disqus