Frutat e pyllit , vetitė ushqyese
Fruta qė kanė veti ushqyese dhe shėruese janė edhe frutat e pyllit. Frutat e malit janė tė pasura me antioksidantė, pėrmbajnė edhe vitaminė C.
Shumė hulumtime tregojnė qė frutat malore ofrojnė mbrojtje tė shkėlqyeshme nga sėmundjet e zemrės, kanceri dhe shumė sėmundje tjera.

Kėto janė boronicat (pemėt me mė sė shumti antioksidantė). Para tė gjithave pėrfitimeve tjera shėndetėsore, boronicat parandalojnė tensionin e lartė tė gjakut dhe nė masė tė madhe ndihmojnė nė parandalimin e sėmundjes sė Alzheimerit.

Njė filxhan me boronica pėrmban 81 kalori dhe 4 gramė fibra), manaferrat (njė filxhan manaferra pėrmban 74 kalori dhe 10 gramė fibra tė mahnitshme), mjedrat (njė filxhan ka 60 kalori dhe 8 gramė fibra), dredhėzat (njė filxhan pėrmban 59 kalori dhe 5 gramė fibra, etj..
comments powered by Disqus