Molekula mė e vogel nė botė
Molekula qė ka formėn e rrathėve tė Olimpikut, ėshtė e gjerė 1.2 nanometra qė i bie rreth 100,000 herė mė e hollė se flokėt e njeriut, ėshtė molekula mė e vogėl e krujuar ndonjėherė.
Kjo arritje u bė nė bashkėpunim me Shoqėrinė Rojale tė Kimisė (RSC), Universitetit Warwich dhe Hulumtimeve IBM, tė cilėt pėrdorėn njė kombinim tė kimisė sintetike dhe teknologjinė e imazheve.

“Ēelėsi pėr arritje tė zbėrthimit atomik qėndron nė majė tė mprehtė dhe tė definuar si dhe tek stabiliteti i lartė i sistemit. Ne e bėmė kėtė duke kapur me kujdes atomet dhe molekulat njė nga njė dhe kėshtu krijuam atomin ose molekulėn kryesore". Kjo ishte njė pjesė e deklaratės sė shkenctarit kryesor qė u mor me kėtė zbulim.
comments powered by Disqus