Dyshon pėr SIDA? Bėje testin vet
Siē mund tė veprohet me testin">testin e shtatzėnisė, i cili nė fund tė procedurės tė tregon me saktėsi, pėrmes dy vijave, nėse ti pret njė fėmijė apo jo, mund ta bėsh vetė edhe testin">testin pėr Sidan.
Konkretisht, testi pėr AIDS, ka nisur tashmė tė provohet nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe ka rezultuar i suksesshėm.

Vendimi pėr zbatimin e tij, u bazua nė studimet qė kanė marrė nė shqyrtim mė shumė se gjashtė mijė njerėz.
Procedura e tij ėshtė shumė e thjeshtė: 99% e pjesėmarrėsve tė studimit, e kanė pėrfunduar me sukses.

Nė fakt, raporti i deritanishėm i zbatueshmėrisė sė tij ka rezultuar me raportin 93% i saktė, me 7% jo i tillė.

Gjithė problemi i studiuesve, qėndron pikėrisht te kjo shifra e fundit, pasi mund t’i alarmojė kot njerėzit, pėr tė cilėt testi mund tė gabojė.
comments powered by Disqus