Uji lufton diabetin
Sipas Shkollės sė Shėndetit Publik nė Harvard, lėngjet me sheqerna, duke pėrfshirė lėngjet e frutave, rrisin nė mėnyrė tė konsiderueshme rrezikun e diabetit tek femrat.

Shkencėtarėt kanė vėzhguar 83 mijė femra nė SHBA pėrgjatė njė dekade dhe kanė dalė nė pėrfundimin se ato qė preferojnė ujin janė mė pak tė rrezikuara.

Por, sasia e ujit qė njė femėr pi gjatė ditės nuk ndikon aspak. Njė femėr qė pi gjashtė gota ujė nė ditė ėshtė po aq e rrezikuar nga diabeti sa dikush qė pi vetėm 1.

Ndryshimin e bėnin lėngjet me sheqerna dhe lėngjet e frutave sepse sipas shkencėtarėve kėto lėngje kanė po aq kalori sa ushqimet me sheqerna.
comments powered by Disqus