Lufto kancerin me ēokollatė tė zezė
Me konsumimin e ēokollatės sė zezė, rritet prodhimi i endorfinės. Ēokollata pėrmban 300 pėrbėrje tė ndryshme, mes tė cilėve edhe anandamidėn, njė substancė kimike qė imiton nė tru efektin e marihuanės dhe teobrominės, njė stimulant mjaft delikat.
Studiuesit e "Monash University de Melbourne" nė Australi konfirmojnė tė mirat e konsumimit tė rregullt tė ēokollatės sė zezė pėr parandalimin e infarkteve.

Studimi u publikua nė ''British Medical Journal' dhe tregon efekte pozitive nga ēokollata me pėrqendrim tė fortė kakaoje.

Konsumi i pėrditshėm, pėr njė periudhė 10-vjeēare, i 100 gramė ēokollate qė pėrmban tė paktėn 70 pėr qind kakao do tė mundėsonte gjithashtu shmangien e 70 aksidenteve kardiake fatale dhe 15 jo fatale nė njė popullsi prej 10 000 personash.

Ēokollata ėshtė e pasur me polifenol, antioksidues i fuqishėm natyror qė ul stresin dhe redukton rreziqet kardio-vaskulare, tumoret dhe sėmundje tė tjera kronike.
comments powered by Disqus