Vitamina A dhe E mbrojtės tė dėgjimit
Vitaminat A dhe E janė mbrojtės tė jashtėzakonshėm tė dėgjimit tė mirė. Kėshtu nxjerrė nė pėrfundim, njė hulumtim nė tė cilin kanė marrė pjesė rreth 3000 persona.
Njerėzit tė cilėt kanė pėrdorur sasi mė tė mėdha tė rekomanduara tė vitaminės A, kanė pasur madje 47% rrezik mė tė vogėl nga forma e humbjes sė dėgjimit nė krahasim me ata tė cilėt kanė marrė sasi mė tė vogėl tė kėsaj vitamine.

Nė anėn tjetėr, shtimi i sasisė sė pėrdorimit tė vitaminės E ėshtė e lidhur me zvogėlimin pėr 14% tė humbjes sė dėgjimit.

Ushqimet me vitaminė A:

Mėlēia
Karrota
Spinaqi
Patate tė reja
Speca tė kuq
Mango
Pjepri
Kajsi tė thata
comments powered by Disqus