“Isa Mustafa ėshtė komunist”
Nė AAK zyrtarisht tė premten, pritet tė aderojė ish-kryetari i komunės sė Pejės dhe anėtari i Kryesisė sė LDK-sė, Ali Lajēi.


Nė njė prononcim pėr “Tribuna Shqiptare”, Lajēi ka thėnė se i kanė pėrafruar shumė qėndrimet me zyrtarėt e AAK-sė pėr tė aderuar nė kėtė parti. Lajēi e ka cilėsuar AAK-nė si parti e djathtė, ndėrsa LDK e konsideron si pasardhėse tė strukturės sė ish-Lidhjes Komuniste.

Ndėrsa, thotė se Isa Mustafa, pas suprimimit tė autonomisė sė Kosovės nė fund tė viteve ’80, iu bashkua Rrahman Morinės nė “krye tė njė projekti kundėr irredentizmit dhe pėr forcimin e Serbisė unike.