Arabia Saudite ofron mbėshtetje pėr Kosovėn
Kryeminsitri i Republikės sė Kosovės Hashim Thaēi i shoqėruar nga zėvendėskryeministri Behxhet Pacolli, u takua tė premten me Mbretin e Arabisė saudite">Saudite, Lartmadhėrinė e Tij e Abdullah Ibn Abdulaziz al Saud.


Kryeministri i Thaēi shprehu kėnaqėsinė e veēantė pėr takimin me lartmadhėrinė e tij, Mbretin Abdullah al Saud dhe e falėnderoi Lartmadhėrinė e e Tij dhe Mbretėrinė e Arabasė saudite">Saudite pėr kontributin e dhėnė nė tė kaluarėn dhe ndihmėn qė po jep aktualisht pėr Kosovėn.

Kryeministri Thaēi falėnderoi Mbretin pėr vendimin pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, qė nė prill 2009. Arabia saudite">Saudite ka ndihmuar dhe mbėshtetur Kosovėn dhe popullin e Kosovės nė kohėt mė tė vėshtira pėr popullin tonė, duke pėrkrahur refugjatėt kosovarė nė tėrė rajonin, dhe, pas luftės Arabia saudite">Saudite ka dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm, sidomos nė rindėrtimin e shkollave, ambulantave dhe xhamive tė shkatėrruara nga lufta, theksoi mes tjerash nė takim kryeministri Thaēi.Arabia saudite">Saudite ėshtė shtet mik, shtet vėllazėror dhe partneri kryesor pėr ne nė kėtė pjesė tė botės, dhe, ne jemi tė interesuar qė bashkėpunimin tonė ta zhvillojmė pėrtej marrėdhėnieve diplomatike. Kosova dhe Arabia saudite">Saudite mund tė thellojnė bashkėpunimin nė tė gjitha fushat: ekonomi, tregti, turizėm, investime, edukim, shėndetėsi dhe innfrastrukturė.Kosova e ka kaluar fazėn e emergjencės kur i duhej asistencė, dhe tani po kalon nė njė fazė tė re, fazė tė zhvillimit ekonomik, duke qenė vend stabil dhe me infrastrukturė ligjore.
Mbreti i Arabisė saudite">Saudite, Lartmadhėria e Tij, Abdullah Ibn Abdylaziz al Saud shprehu kėnaqėsinė pėr takimin me kryeministrin Kosovės.

Arabia saudite">Saudite luan rol tė rėndėsishmė nė gjirin e shteteve arabe dhe ka miq tė pėrbashkėt me Kosovėn, theksoi mbreti Abdullah al Saud dhe e siguroi kryeministrin Thaēi pėr vazhdimin e mbėshtetjes dhe pėrkrahjes sė shtetit tė ri tė Kosovės nė planin ekonomik dhe atė diplomatik. Mbreti i Arabaisė saudite">Saudite L. T. Abdullah al Saud, tha se do tė shqyrtohen tė gjitha potencialet e Kosovės dhe Arabia saudite">saudite do tė ndihojė projektet konkrete nė infrastrukturė rrugore nė arsim dhe fusha tė tjera.

Mė herėt Thaēi ėshtaė takuar edhe me ministrin e Jashtėm tė Arabisė saudite">Saudite, Saud Bin Fejsal dhe zėvendėsministrin e Jashtėm Abdulaziz Ibn Abdullah Abdulaziz.