Kroatėt do ta stėrvitin ushtrinė e Kosovės
Zagreb, 15 qershor - Ministri kroat i Mbrojtjes, Ante Kotromanovic, dhe ministri i Forcave tė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku, nėnshkrua nė Zagreb njė marrėveshje pėr bashkėpunim nė mbrojtje me tė cilėn forcohet lidhja mes dy shteteve.
Zagreb, 15 qershor - Ministri kroat i Mbrojtjes, Ante Kotromanovic, dhe ministri i Forcave tė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku, nėnshkrua nė Zagreb njė marrėveshje pėr bashkėpunim nė mbrojtje me tė cilėn forcohet lidhja mes dy shteteve dhe ushtrive nė aspektin e industrisė ushtarake, trajnimeve dhe ushtrimeve tė pėrbashkėta.

"Me nėnshkrimin e marrėveshjehe u realizua ėndrra ime qė ushtria e Kosovės, tė cilėn po e ndėrtoj, dhe ushtria e Kroacisė sė cilėn si kam takuar, po bashkėpunojnė nė bazat e miqėsisė”, ka thėnė Ēeku, transmeton tportal.

"Ne e cilėsojmė Kroacinė lidere, fuqi ushtarake, politike, kulturore, ekonomike dhe sportive, dhe ne jemi shumė tė interesuar qė ta zhvillojmė bashkėpunimin nė tė gjitha fushat".

Duke vėnė nė dukje se Kroacia ka nėnshkruar marrėveshje tė ngjashme me njė numėr tė vendeve fqinje, Kotromanovic ka theksuar rėndėsinė rajonale tė saj.

"Ne jemi tė gatshėm pėr tė ndihmuar Forcat e Sigurisė tė Kosovės, ndėrsa marrėveshja do tė kontribuojė nė forcimin e sigurisė nė tėrė rajonin", tha ministri kroat, i cili gjatė kėtij viti do ta vizitojė Kosovėn.Nė Kosovė Kroacia ėshtė e pranishme me 20 ushtarė dhe dy helikopterė transportues.