Tuna: Pėr momentin nuk kam nevojė pėr askėnd
Kėngėtarja e suksesshme Tuna Sejdiu sė shpejti do tė hedhė nė treg klipin e saj mė tė ri, me titullin provokues “I asaj”.
A ėshtė kjo njė histori personale e Tunės dhe si ka nisur jeta e saj private kėtė fillim vere Tuna rrėfeu nė intervistėn pėr “Mapo-n” tė cilėn do ta botojmė me shkurtime.

- Tuna, dimė se jeni duke punuar pėr klipin mė tė ri. A mund tė na zbuloni ndonjė detaj pėrpara se ai tė publikohet?

- “I asaj” ėshtė njėra prej kėngėve qė do tė pėrmbajė albumi im mė i ri, mbrapa tė cilit si producent qėndron njė djalė super i talentuar “Big Bang Beatz”, hitet e tė cilit jam e sigurt qė shumica i ka dėgjuar.

- Kur del albumi?

- Datėn nuk po e zbuloj dhe disa ditė, vetėm edhe pak durim. Dua tė them vetėm qė do jetė shumė shpejt dhe nė njė ditė shumė tė veēantė pėr mua.

- Ēfarė ka tė veēantė nė kėngėt qė ka ky album?

- Secila kėngė nga tjetra ėshtė e veēantė nė vetvete. Ēdonjėra qė po arrin nė fazėn finale tė realizimit na pėlqen mė shumė, derisa tė vijė ajo tjetra, saqė janė bėrė shumė favorite deri tani.

- Kėnga titullohet “I asaj”. A ka diēka personale nė kėtė fabul?

- Sa i pėrket tekstit, nuk ka asgjė personale. Nuk e di pse ēdo kėngė e imja duhet tė lidhet me jetėn time personale. Teksti ėshtė i shkruar nga “Vig Poppa”.

- Kujt i dedikohet “I asaj”?

- Shumė shoqe tė miat e kanė gjetur veten nė kėtė fabul dhe kjo mė gėzon edhe mė shumė. Unė nuk e kam gjetur veten aty. Pa merak, do t’ju informoj se cilat janė kėngėt biografike nė kėtė album (qesh). Natyrisht qė do tė ketė tė tilla. E di qė e gjithė ajo qė mbetet mistike pėr jetėn time personale, publiku do ta kuptojė mes rreshtave tė kėngėve tė mia. Nė tematikat e kėngėve jemi munduar tė mendojmė mė gjerė… Nuk menduam individualisht duke u inspiruar nga jeta ime, sepse Adele do mėrzitej shumė (qesh).

- Veē projekteve muzikore, ku janė tė drejtuara planet e Tunės kėtė verė?

- Projektet e mia janė tė pėrqendruara vetėm te muzika dhe koncertet gjatė kėtij sezoni. Ndoshta edhe aty kėtu ndonjė vikend pushim.

- Asnjė dashuri e re kėtė verė?

- Jo, nuk do dashurohem kėtė verė (qesh). Unė nuk i planifikoj gjėrat nė planin privat, ndoshta nė planin profesional, por nė atė privat definitivisht jo.

- Je pėrfolur vazhdimisht pėr lidhje, shumė prej tyre hamendėsime. A tė bezdis kjo gjė?

- Janė shkruar pafund thashetheme. Nėse i bie tė besoj nė gjithēka qė shkruajnė, i bie tė mos dalė nga shtėpia.

- Ke thuajse njė vit vetėm, a e ndien nevojėn pėr tė pasur dikė afėr?

- Pėr momentin nuk kam nevojė pėr askėnd. Mesa duket, e gjithė kjo qė po bėj po mė pėrmbush, saqė nuk ndiej nevojė pėr ndonjė mashkull. Pastaj, unė nuk po i numėroj ditėt dhe muajt sa jam vetėm.
comments powered by Disqus