Gjermania ia rikujton Beogradit kėrkesat pėr Kosovėn
Ambasadori i Gjermanisė nė Serbi Volfram Mass ka deklaruar sot se tė Beograd gjitha kushtet pėr caktimin datės sė bisedimeve tė Serbisė pėr anėtarėsim nė NATO janė tė njohur e tė qartė dhe se nuk kėrkohet tė njihet pavarėsia e Kosovės, porse Kosova ėshtė e rėndėsishme.
"Po bėjmė pėrpjekje tė mėdha tė jemi sa tė mundemi mė transparentė pėr kėtė ēėshtje”, ka thėnė ai gjatė hapjes sė njė manifestim gjerman nė Beograd. "Natyrisht se nė kėtė ēėshtja e Kosova ėshtė e rėndėsishme", ka shtuar ai, njofton Tanjug .

Pika e parė lidhur me Kosovėn ėshtė se marrėveshjet e arritura duhet tė zbatohen, sepse, ka thėni ai, marrėveshjet qė nuk zbatohen nuk vlejnė gjė". Po ashtu duhet pėrfunduar me ēėshtjet siē janė energjetika dhe telekomunikacioni.

Pika e tretė lidhur me Kosovėn duhet tė jenė “hapa tė rėndėsishėm drejt normalizimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet Beogradit e Prishtinės, Serbisė e Kosovės ."Ne jemi gjithmonė tė qartė. Ne nuk kėrkojmė njohjen e pavarėsisė. Ne gjermanėt e kuptojmė ndjeshmėrinė e serbėve ndaj kėsaj ēėshtjeje, sepse kemi pasur problem tė ngjashėm. Por po ashtu e dimė se ky lloj problemi nuk pengon arritjen e situatės nė tė cilėn mund tė zgjidhen praktikisht tė gjitha problemet qė janė barrė pėr qytetarėt", ka thėnė ai duke porositur: “Nuk po kėrkojmė asgjė qė nuk kemi bėrė edhe ne. Prandaj jemi tė bindur se jo mund tė bėhet."

Mass nuk ka dashur tė komentonte paralajmėrimin pėr takimin e mundshėm Jahjaga –Nikoliq.