Microsoft ka prezantuar Windows Phone 8
Microsoft ka publikuar detajet e para tė sistemit operativ Windows Phone 8, mė herėt i njohur edhe me emrin kodues Apollo.
Ajo ēka ėshtė revolucionare te WP8 ėshtė Windows 8 kernel, I cili ėshtė i njėjtė edhe pėr desktopin Windowsin 8 dhe versionin e tij RT, ēka do tė thotė qė PC-tė, laptopėt dhe telefonat do tė kenė platformė tė pėrbashkėt me ēka do tu thjeshtėsojė programerėve krijimin dhe zhvillimin e aplikacioneve dhe si pasojė do tė ketė sinkronizim mė i thjesht nė mes pajisjeve. Kėtė platformė tė plotė nė fakt e ndryshon nga thelbi, ndėrsa sipas fjalėve tė njerėzve nga Microsoft kjo do tė reflektojė shkėlqyeshėm nė grafikė dhe lojėra. Pėrdoruesit kėshtu do tė kenė zgjidhje mė tė madhe tė harduerėve, ndėrsa kompatibiliteti nė mes pajisjeve do tė ngritėt nė nivel mė tė lartė. Windows Phone 8 sjellė mbėshtetje pėr procesorėt me shumė bėrthama, rezolucionin e ekranit deri nė WXVGA ose 1280x768 piksel, si dhe mbėshtetje pėr kartelat SD dhe Internet Explorer 10. Po ashtu ėshtė premtuar integrimi i hartave tė Nokias nė offline mode, si dhe mbėshtetja NFC. Megjithatė, lajmi i cili do t’i dėshpėroj pronarėt e telefonave aktual Windows Phone ėshtė qė azhurnimi nė sistemin operativ Windows Phone nuk do tė jetė i mundshėm. Gjenerata e re e sistemit operativ Windows Phone nė treg arrin nė shtator, paralelisht me daljen e Windows 8, respektivisht tė Windows RT.
comments powered by Disqus