Zbulohet gruaja qė sheh mbi 99 milionė ngjyra
Nė Britaninė e Madhe ėshtė gjetur njė grua e cila mund tė shohė dhe dallojė 99 milionė ngjyra mė shumė se njeriu i zakonshėm, shkruan “Discover Magazine”. Ajo ėshtė gjetur nga njė mjeke nė Universitetin e Birminghamit.
Kjo grua e ca nė raport pėrmendet si subjekti cDa29, ėshtė personi i parė nė botė i njohur pėr tė ashtuquajturin shikim tetrakromatik, pėrkatėsisht qė ka katėr lloje tė qelizave fotoreceptore nė retinėn e syrit.

Shumica dėrmuese e njerėzve posedojnė shikimin trekromatik, sepse syri i njeriut mė sė shpeshti posedon tri lloje tė kėtyre qelizave qė shėrbejnė pėr perceptimin e ngjyrave.

Pas testimeve tė kryera me mė shumė persona, tashti e dimė qė shikimi tetrakromatik vėrtetė ekziston. Por, nuk pėrse ėshtė kėshtu, pasi te shumica e grave me katėr lloje tė qelizave shikimi megjithatė ėshtė normal”, thotė studiuesja Gabriele Jordan.

Ėshtė shumė e mundshme qė ekzistojnė ende persona tė tillė, por ata nuk dinė qė shikimi i tyre dallon nga ai i njerėzve tė zakonshėm.
comments powered by Disqus