Itali, bie papunėsia nė maj
Pėrqindja e papunėsisė ėshtė ulur pak nė muajin maj, nė Itali nė 10.1 pėr qind kundrejt 10.2 pėr qind nė prill, pėr herė tė parė qė prej muajit shkurt 2011, sipas njė vlerėsimi paraprak tė publikuar nga Instituti Kombėtar Italian i Statistikave, ISTAT.
"Edhe pse ekonomia e tretė e Eurozonės ėshtė zhytur nė recesion, ajo shėnon njė rezultat kundėr parimeve tė vendeve tė tjera tė kėsaj zone, ku papunėsia arriti nė maj njė rekord tė ri nė 11.1 pėr qind tė popullsisė aktive, kundrejt 11.0 pėr qind nė prill", sipas Zyrės Evropiane tė Statistikave, Eurostat.

"Shifrat mbi papunėsinė e muajit maj nuk na lejojnė tė themi se mė e keqja ėshtė prapa nesh dhe papunėsia ėshtė rritur kaq shumė gjatė 12 muajve tė fundit sa do tė na duhet kohė pėr njė rimėkėmbje", tha njė zyrtar i ISTAT.

Papunėsia arriti njė nivel rekord nė prill, nė 10.2 pėr qind qė nga fillimi i serisė statistikore tė shifrave mujore tė punėsimit.
comments powered by Disqus