Sllovenia mund tė bėhet e gjashta nė rradhė pėr ndihmė financiare
Sllovenia mund tė bėhet vendi i gjashtė i eurozonės, tė cilės do t’i duhet ndihmėn e jashtme financiare pėr shkak tė vėshtirėsive nė sektorin bankar. Kėtė mendim e shprehėn ekonomistėt e anketuar nga Agjencia Bloomberg.
Mė parė pėr kredi strukturave europiane i janė drejtuar Greqia, Portugalia, Irlanda, Spanja dhe Qipro.

Komisioni Europian miratoi dhėnien e paketės sė dytė tė ndihmės shtetėrore bankės mė tė madhe nė Slloveni - Nova Ljubljanska Banka me njė shumė prej rreth 390 milionė euro.

Borxhi shtetėror i Sllovenisė iu afrua 50 pėr qind tė PBB-sė, duke u rritur mė shumė se dyfish qė nga momenti i kalimit tė vendit nė pėrdorimin e euro nė vitin 2007.
comments powered by Disqus