Kalendari historik, 5 korrik 2012
Kalendari historik, 5 korrik 2012 ...
1958 – Karol Wojtyla, qė mė vonė do tė bėhej Papa Gjon Pali i Dytė, u caktua peshkop ndihmės nė Krakow, nė vendlindjen e tij, Poloni.

1960 – Ylli i 50-tė iu shtua flamurit amerikan pėr ta pėrfaqėsuar shtetin e ri, Hawain.

1966 – Presidenti Lyndon B. Johnson e ktheu nė ligj Aktin pėr Lirinė e Informacioneve.

1976 – Komandosėt izraelitė ndėrmorėn operacionin “Entbebe” nė Uganda, duke shpėtuar pothuajse tė gjithė pasagjerėt dhe ekuipazhin e njė aeroplani tė “Air Francė” qė ishte marrė nga rrėmbyesit palestinezė.

1987 – Klaus Barbie, ish-shefi i Gestapos, i njohur si “Kasapi i Lyonit” u shpall fajtor nga njė gjykatė franceze pėr krime kundėr njerėzimit dhe u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.

2009 – Kurora e Statujės sė Lirisė u rihap pėr turistėt pėr herė tė parė qė nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001.
comments powered by Disqus