Plani i luftės: Apple vs. Microsoft vs. Google
Javėt e fundit, lojtarėt mė tė mėdhenj tė industrisė teknologjike kanė prezantuar pajisjet e tyre mė tė fundit dhe mė tė mira, secila duke shpresuar tė bėjė lėvizje tė mėdha deri nė fund tė vitit.

Apple ka iOS 6 dhe MacBook Pro tė saj tė rinj, Microsoft zbuloi tabletin e vet Surface dhe po pėrgatit Windows 8 ndėrsa Google ka prezantuar versionin e mė tė fundit tė Android si dhe poashtu ju fut biznesit tė tabletėve.

Ky vit pritet tė jetė shumė mė interesant se viti i kaluar.

Ēfarė kishte 2011-ta?
Njė rritje e specifikave tė iPad dhe iPhone, njė nxehje e lehtė e ekosistemit tė Windows si dhe lansimin (e dėshtuar) tė desktopit nga ana e Google. Duke bėrė kėtė krahasim, viti 2012, do tė jetė njė betejė e vėrtetė.

Le tė shikojmė se ēfarė kanė kompanitė nė dispozicion:

Apple: Shumė ndryshime kanė ndodhur kėtė vit pėrfshirė edhe njė iPhone tė ri qė pritet tė dalė kėtė vit. Pas njė beteje agresive ēmimesh dhe bisedimeve me prodhuesit, Apple uli ēmimin e produkteve tė saj nė nivelin e pėrgjithshėm tė tregut. iPhone tani konsiderohet njė pajisje e thjeshtė, dhe MacBook Air, dikur njė pajisje tmerrėsisht e mbiēmuar, tani po ul ēmimin nė nivelin e laptopėve PC.

Kjo i ka dhėnė mundėsinė Apple tė filloj tė shesė produkte pėrsėri me ēmime jashtėzakonisht tė shtrenjta, duke filluar me Retina MacBook Pro. Shumė shpejt do tė ketė dhe njė version tė ri 13 inē dhe tė dyja do tė shiten rreth ēmimit 2000$ secila. iPhone mė i lirė do tė kushtojė diku te 200$.
iOS 6 sapo ka filluar rrugėn e vet. Facebook, Twitter, Yelp dhe shumė tė tjera po konsiderohen si elemente thelbėsore dhe janė tė integruara direkt nė sistem. Google po lihet mėnjanė pasi Apple filloi tė pėrdorė hartat e veta duke preferuar qė pėrdoruesit tė pėrdorin Siri dhe jo Google si makinė kėrkimi.
Ēfarė mund tė shkojė keq? Nėqoftėse OS i Google, Android, do tė kryente pėrmirėsime, atėhere mund tė ishte njė kėrcėnim pėr pothuajse-monopolin qė ka krijuar Apple nė ShBA. Nė tė njėjtėn kohė Apple ka probleme me shėrbimet si cloud, transmetimin media, tė ruajturit e tė dhėnave si dhe gjithashtu aplikacionet Ueb si Google dhe Microsoft. Apple mund t’i mbajė klientėt e vet nė produktet e tyre vetėm nėqoftėse shėrbimet e tyre janė konkurruese, dhe konkurrimi po lėviz mė shpejt se ata. Nė fund tė fundit tė jemi tė sinqertė, iOS dhe OS X kanė filluar tė duken tė vjetra.

Microsoft: Viti 2012 do tė jetė viti mė me zhvillime pėr kompaninė. Windows 8 ėshtė ndryshimi mė i madh i bėrė nė sistemin operativ mė tė pėrdorur nė botė. Gjithsesi Microsoft shpreson ta ndėrtojė suksesin e vet duke bėrė Windows dhe Xbox njė familje ekosistemi nė tė cilėn do tė jetė shumė mirė tė jetohet.

Tableti Surface ėshtė mėnyra e Microsoft pėr tė thėnė se ėshtė gati tė lėvizė nga PC dhe laptopėt nė produktet mė me famė tė momentit, tabletėt. Windows 8 po ndėrtohen mbi gabimet e mėsuara tė mėparshme duke kėrkuar perfeksionizėm. Xbox i ri nuk ėshtė ende gati.

Lidhja me TV, PC dhe telefoninė ka qenė gjithmonė dėshirė e Microsoft, por vetėm kohėn e fundit kjo gjė ėshtė bėrė e mundur. Ky vit dhe viti i ardhshėm do tė jenė shumė tė rėndėsishėm pėr kompaninė pasi ajo do tė duhet tė lerė traditat dhe partnerėt, njė hap paksa i vėshtirė, por i domosdoshėm pėr tė qėndruar njė forcė e madhe nė fushėn konsumatore.

Shumė gjėra mund tė shkojnė keq, edhe pse, nėse njė pjesė prishet, tė gjitha tė tjerat do tė dobėsohen. Windows 8 mund tė dėshtojė nė zėvendėsimin qė kėrkojė t’i bėjė Windows 7, sistem operativ tė cilin shumė njerėz ka shumė pak kohė qė kanė filluar ta pėrdorin.

Google: Sfida e Google do tė jetė prezantimi i njė aspekti tė vetėm drejt konsumatorėve. Ka 10 versione tė ndryshme Android nga 10 prodhues tė ndryshėm, tė gjitha duke marrė azhurnime tė ndryshme nga vetė prodhuesit. Nė tė njėjtėn kohė, Google Chrome do tė dalė pėr iPad, edhe pse kompania po krijon laptopė dhe tabletė me sistemin e vet operativ. Ēdo cep i teknologjisė duket se ka nga njė Google tė ndryshėm, secila me njė funksion tė vet. Android 4.1 ėshtė mėnyra e kompanisė pėr tė bashkuar ēdo gjė tė ndarė.

Njė tjetėr synim ėshtė tė paturit njė Google tė madh i cili do tė duket njėsoj kudo qė tė jeni, dhe nė ēfarėdo pajisje qė tė pėrdorni. Chrome sigurisht jua ofron kėtė gjė me anė tė shumė tabeve qė ka, gjithsesi kompania dėshiron qė Google tė mėndohet si njė vend i vetėm i madh, dhe jo si njė sėrė pajisjesh. Njė vend nė tė cilin ju do tė mund tė shikoni nga shumė dritare, telefoni juaj, televizori, PC, apo nė tė ardhmen edhe Google Glass.

Pėr tė ndodhur njė gjė e tillė duhet qė ta ndėrtojė shėrbimin e vet tė duket njėsoj nga ēdo vend. Jo detyra tė ndryshme nė ndėrfaqje tė ndryshme. Pa pėrmendur dhe faktin qė prodhues tė tjerė si Samsung dhe HTC instalojnė ndėrfaqe tė krijuara vet shtesė pėr shėrbimin e Google.

Pėr fat tė keq, shumė nga kėto gjėra janė jashtė kontrollit tė Google. Vetė natyra e sistemeve tė hapura si Android e ndalojnė Google tė bėjė kėtė lloj kontrolli dhe kompani si Amazon mund tė marrin shumė lehtė atė ēfarė duan dhe t’i thonė Google mos t’i bėzdisė mė. Kėshtuqė Google i nevojitet bashkėpunimi i partnerėve tė vet pėr tė unifikuar kėtė sistem.

Ēfarė do tė ndodhė: Me sa duket Google dhe Micosoft do tė marrin njė goditje si pasojė e rigrupimit qė duhet t’u bėjnė kompanive tė tyre, duke u mbėshtetur nė besimin qė duhet t’u tregojnė partnerėve. Nė tė njėjtėn kohė, Apple, do tė vazhdojė tė dominojė nė shitje duke shitur pajisje iOS dhe iOS X. Gjithsesi edhe blerėsit mė besnikė duhet tė pranojė se tė dyja kėto sisteme nuk janė aq tė freskėta sa ishin.

Pra duke vazhduar njė vit tjetėr tė suksesshėm shitjesh tė mėdha nga Apple, do tė vini re njė shkėputje tė madhe me shėrbimet softuer. Njė rishikim i madh i planit tė Apple do tė ndodhė vitin tjetėr, kur kompania tė mbledhė kuadrot e veta tė zhvillimit. Por deri atėhere kush e di? Ndoshta Google dhe Microsoft do tė kenė rregulluar problemet e tyre dhe pajisjet e tyre tė reja do tė marrin famė tė madhe. (
comments powered by Disqus