Thaēi shtrėngoi duart me Tadiqin
Pas shtrėngimit tė dorės me Hashim Thacin, ish presidenti serb, Boris Tadiq ka buzėqeshur dhe ka thėnė se kėsaj nuk duhet dhėnė shumė rėndėsi.
Ajo qė u pėrfol shumė nga mbrėmja e djeshme, ka ndodhur nė samitin kroat. Sipas njė video qė ėshtė postuar nė faqen e internetit tė mediumit kroat, “Vecernji”, shihet Kryeministri kosovar tek pėrshendetet me liderin e Partisė Demokratike serbe, Boris Tadiq. Ky i fundit derisa ka qenė President i shtetit fqinj tė Kosovės e ka injoruar gjithėmonė samitin e Kroacisė qė po mbahet nė Dubrovnik, ndėrsa sot ai bėhet zyrtari mė i lartė serbė qė ka marrė pjesė nė kėtė ngjarje ku tė pranishėm janė edhe liderė tė tjerė tė lartė botėrorė.

Jozyrtarisht, njė pjestar i delegacionit kosovar ka th pėr Indeksonline se takimin e ka kėrkuar Tadiqi, ndėrsa prej kėsaj nuk duhet pritur asgjė. "Ka qenė vetėm shtrėngim duarsh", ka thėn pėr Indeksonline ky burim.