Shalqiri nė luftė kundėr vapės tropikale
Shalqirit tė shijshėm rrallė kush mund t’i rezistojė. Dhe mirė qė ėshtė kėshtu, sepse bėhet fjalė pėr pemėn jashtėzakonisht tė shėndetshme dhe me shumė pak kalori, me shumė pėrfitime pėr organizmin tonė.
Shikoni se kundėr cilave sėmundjeve ia vlen tė luftoni, duke konsumuar kėtė pemė.Dobitė themelore shėndetėsore tė shalqirit:

1. Shalqiri ėshtė i pasur me elektrolite dhe ujė, pra ėshtė dhuratė natyrore pėr luftėn kundėr nxehtėsive tropikale, etjes dhe dehidrimit.

2. Ka shumė pak kalori (30 kalori nė 100 gramė). Megjithatė, femrat shtatzėnė qė janė tė prira pėr tė ngrėnė mė shumė se duhet njė ushqim tė caktuar duhet tė kenė kujdes qė tė mos e teprojnė sepse mund tė zhvillojnė diabet.

3. Ėshtė jashtėzakonisht i pasur me fitonutrientė dhe antioksidantė qė ruajnė shėndetin.

4. Burim i shkėlqyeshėm i vitaminės A, antioksidant natyror (100 g shalqi i freskėt ofron 569 mg ose 19 pėr qind tė nevojės ditore tė kėsaj vitamine). Vitamina A ėshtė e rėndėsishme pėr ruajtjen e lėkurės sė shėndetshme, ndėrsa mbron edhe njė varg tė funksioneve tė tjera trupore duke pėrfshirė shėndetin e mushkėrive dhe zgavrės sė gojės.

5. Shalqiri ėshtė i pasur me antioksidantė si likopena, betakarotena, luteina, zeaksantina dhe kriptoksantina . Kėta antioksidantė janė efikasė nė parandalimin e kancerit tė zorrės sė trashė, prostatės, gjirit, endometrisė, mushkėrive dhe pankreasit.

6. Ėshtė burim i shkėlqyeshėm i kaliumit, i cili ėshtė i domosdoshėm pėr balancėn e elektroliteve, pėr kontrollin e rrahjeve tė zemrės dhe tensionit. I rėndėsishėm ėshtė edhe pėr parandalimin e sulmit nė zemėr dhe tru.

7. Pėrmban sasi tė mėdha tė vitaminės B6 (piridoksinė), tiaminė (vitamina B-1), vitaminės C dhe manganit. Ushqimi i pasur me vitaminė C ndihmon sistemin e imunitetit, derisa mangani si element po ashtu i pranishėm ėshtė i rėndėsishėm pėr shėndetin e lėkurės dhe eshtrave.
comments powered by Disqus