Roboti i NASA-s nė gusht nė Mars
Roboti i NASA-s “Curiosity” pritet tė ulet nė terrenin marsian mė 6 gusht ndėra misioni i tij ėshtė qė tė eksplorojė nė thellėsi sipėrfaqen dhe pėrbėrjen e Marsit e mė pas t’i dėrgojė tė dhėnat drejt satelitit “Odyssey” nė hapėsirė.
Por “ndėrmjetėsuesi” nuk ėshtė nė orbitėn perfekte pėr tė marrė sic duhet tė dhėnat nga “Curiosity”. Inxhinierė dhe studiues tė hapėsirės thonė se “Odyssey”-s i duhet akoma mė shumė kohė pėr tė pėrfituar orbitėn optimale nga ku tė presė sinjalet e “Curiosity” nga Marsi.
comments powered by Disqus