Teatri Shqiptar, pjesėmarrės nė "Verėn e Ohrit"
Pjesa dramatike e programit tė "Verės sė Ohrit" vazhdon nesėr me premierėn e dytė tė festivalit tė sivjetmė - shfaqjes "Opera e lypsarėve" nga Vaclav Havel, tezė e regjisorit tė njohur boshnjak Dino Mustafiq nė produksionin tė Teatrit shqiptar nga Shkupi.

Duke e paralajmėruar premierėn e nesėrme, regjisori Mustafiq nė konferencėn pėr shtyp nė Ohėr theksoi se edhe pse drama "Opera e lypsarėve" ėshtė shkruar nga fundi i shekullit tė kaluar, teksti ėshtė akoma bashkėkohor dhe aktual.
Ai tha se pjesa mė e madhe e njohin "Operėn e lypsarėve" si vepėr kult tė Bertold Breht, por se ky inskenim i Havelit dhe teksti i tij ėshtė njė lloj satire politike nė vetvete, reflektim i gjithė asaj qė e karakterizonte modelin specifik social nė bllokun e majtė, se nė mbrehje tė moralit shoqėror, proklamues ekzistonte bashkim i sistemit dhe plaēkitjes shoqėrore.
"Ka shumė pyetje nė tė cilat duam tė marrim pėrgjigje. Teatri nuk ėshtė kėtu qė tė japė pėrgjigje, asnjėherė tė mos japė tė vėrteta absolute, por ėshtė interesant kur zhvillon dialog me publikun, me mjedisin dhe pikėrisht Havel ėshtė autor i kėtillė", tha regjisori.
Rolin kryesor nė shfaqje e interpreton aktori Xhevdet Jashari, i cili nuk fshehu se mjaft gjatė ėshtė pėrgatitur pėr vetė rolin.
"Duke hulumtuar e duke gjurmuar pėr profilin e vėrtetė pėr atė se si do tė dukej njė shef bande, pash se personazhet e atilla janė tė identik gjithkund. Ata kanė njerėz tė cilėt kanė qėllim tė njėjtė nė jetė. Konsideroj se arrita nė bashkėpunim me regjisorin tė ndėrtojė personazh personal, model tė kriminalit, besoj se ky ėshtė roli mė i madh qė e kam realizuar nė karrierėn time", tha Jashari, duke e ftuar publikun tė vijė nė premierėn dhe tė kėnaqet nė shfaqje.
"Opera e lypsarėve" do tė shfaqet nė skenėn e madhe tė Qendrės sė kulturės "Grigor Pėrliēev", me fillim nė ora 21. Shfaqja do tė titrohet me pėrkthim nė gjuhėn maqesonase.
comments powered by Disqus