Nokia humb njė pjesė tė madhe nė treg
Prodhuesi norvegjez i telefonisė mobile Nokia bėri tė ditur se ka shėnuar humbje prej 1.41 miliardė eurosh nė tre muajt e fundit pėr shkak tė konkurrencės nga Samsung dhe Apple.
Mėsohet se shitjet e kompanisė kanė rėnė pėr 19 pėr qind, ndėrsa ato tė smartphone-ave pėr 34 pėr qind.Drejtori ekzekutiv i Nokias, Stefen Elop, tha se kompania po pėrballet “me sfida mė tė mėdha se sa ishte parashikuar”.Kompania, e cila mė 2008-tėn udhėhiqte nė tregun botėror tė telefonisė mobile me 40 pėr qind, kishte nisur tė pėrballet me probleme qė nga hyrja nė treg tė Microsoft-it.
comments powered by Disqus