Harta, ja si bashkohen shqiptarėt nė 2035
Njė hartė e hartuar nga njė grup ekspertėsh dhe analistėsh tė dalur nga CIA, GRU dhe burime tė tjera gjeostrategjike bashkon tokat shqiptare nė vitin 2035.

Harta e proklamuar nė disa media amerikane dhe ruse nxjerrė nė sipėrfaqe bashkimin e Shqipėrisė me Kosovėn, pjesė tė Maqedonisė, si dhe trevat shqiptare tė Serbisė, Malit tė Zi, etj, raporton agjencia e lajmeve INA.

Nė kėtė hartė, Maqedonia mbetet me njė pjesė tė tkurrur tė kufijve tė saj, pa njė pjesė tė territorit tė Maqedonisė Perėndimore. Harta nuk pasqyron tkurrje tė kufirit jugor, lindor dhe verior.

Analiza dhe studimet pėr pėrgatitjen e hartės janė bazuar nė analiza dhe studime speciale tė shėrbimeve prestigjioze amerikane dhe ruse si CIA dhe GRU, por edhe nga burimet e rėndėsishme tė institucioneve ndėrkombėtare qė merren me studime gjeostrategjike, punimet e Zbignew Brzezinski, Samuel Huntington, etj.

Harta e pėrgatitur parasheh edhe ndarjen e Bosnjė - Hercegovinės ndėrmjet Kroacisė dhe Serbisė.

Ndarjet e reja do ta trondisin edhe Evropėn. Ndryshimet territoriale do tė fillojnė nė Ishujt Britanik, ku Skocia do tė deklarojė pavarėsinė pas referendumit nė vitin 2013. Kjo do t'i japė shtysė pėr bashkimin e Irlandės.

Baskia dhe Katalonia si shtete tė reja do tė deklarojnė pavarėsinė nga Spanja duke marrė edhe njė pjesė tė territorit francez.

Kolapsi i multikulturalizmit do tė fillojė nė Francė. Nė pamundėsi pėr tė asimiluar tė ndryshme etnicitetin ish-kolonial tė ngjyrave tė ndryshme, ajo do tė duhet tė pėrdorė masa pėr deportimin e tyre. Pėrqendrimi i lartė i grupeve islamike do tė hapė njė rrugė pėr njė rritje tė shtetit islam arab nė jug tė Francės. Lorraine mbi baza federale do tė bashkohet me Gjermaninė.

Nga Belgjika mė nė fund do tė ndahet Flamania, e cila do tė bashkohet me Holandėn.

Fati i trishtuar do ta pres Poloninė, e cila do tė heq dorė nga Silesia, Pomerania dhe Prusia, tė cilat do tė jenė synime tė marrėveshjeve midis Berlinit dhe Moskės. Nga ana tjetėr, Moska gjithashtu nuk do tė mund tė mbajė rajonin Kaliningrad dhe do tė transferojė atė nė Gjermani.

Bjellorusia do tė zhduket si njė shtet dhe tė bėhet provincė e Rusisė. Rusia gjithashtu do tė rrėmbejė pjesėt lindore tė Letonisė, Estonisė dhe Ukraina (duke pėrfshirė edhe jugun Ukrainen dhe Krime). Ndryshime tė mėdha do t'i nėnshtrohen nė Kaukaz, sepse Rusia nuk ka gjasa do tė jetė nė gjendje pėr tė mbajtur Ceēeninė dhe Dagestanin. Kufijtė e rinj do tė nxirren me metoda staliniste ndoshta pėrgjatė lumit Terek me prerjet e rajoneve tė populluara malore larg nga Rusia.