Ekspozitė me veprat e poetit Ali Podrimja
Ekspozohen 60 vepra nga fondi i tij nė hollin e Bibliotekės Kombėtare

Nė hollin e Bibliotekės Kombėtare tė Shqipėrisė ėshtė celur njė ekspozitė homazh pėr poetin Ali Podrimja i cili u nda nga jeta pak ditė mė parė nė Francė.
Nė kėtė ekspozita janė prezantuar rreth 60 vepra nga fondi i Ali podrimės qė ruhen nė bibloteken Kombėtare dhe shumic prej tyre janė me autograf tė shkruar nga autori na bėn me dije Shefi i sektorit tė Bibliografisė Maksim GJINAJ
Ndėr botimet e ekspozuara janė libri i parė i tij ėshtė, njė pėrmbledhje me vargje elegjike me titullin, "Thirrje" si dhe librat “Sambo”, “Dhimbė e bukur”, “Lum Lumi”. Gjithashtu edhe botimet e tij nė gjermanisht, polonisht, greqisht, anglisht. Ekspozita do tė qėndrojė gjatė gjithė javės nė hollin kryesor tė Bibliotekės Kombėtare. Ali Podrimja humbi jetėn ne Francė ku prej ditėsh nuk kishte asnjė kontakt me familjarėt apo miqtė dhe nė datė 21 korrik autoritetet franceze njoftuan qeverine e Kosovės se kishin gjetur trupin e tij tė pajetė.
Autor i shumė librave me poezi, ai ēmohej si pėrfaqėsuesi mė tipik i poezisė sė sotme shqiptare. Pėrveē poezisė, ai njihej edhe pėr shkrimin e eseve dhe tregimeve qė e kishin bėrė fitues tė shumė shpėrblimeve tė ndryshme letrare.
comments powered by Disqus