Dragi: Pėrkushtim pėr mbėshtetje tė euros
Presidenti i Bankės Qendrore Evropiane (BQE), Mario Dragi, tha sot nė njė konferencė pėr shtyp nė Frankuft, se kjo bankė ėshtė e pėrkushtuar pėr ta mbėshtetur monedhėn euro.
Ai tha se “mbėshtetja pėr tė ndėrmarrė ēdo gjė pėr ta mbrotjur euron si monedhė stabile ishte unanime”, por megjithatė, ka pranuar se Banka Qendrore e Gjermanisė kishte “rezerva” pėr blerjen e fletobligacioneve qeveritare, qė ėshtė njėra nga mėnyrat pėr tu marrė me krizėn e borxheve nė eurozonė.

Mėtutje, Mario Dragi ka theksuar se euro ėshtė e pakthyeshme dhe ka premtuar masa tė tjera pėr ta mbėshtetur kėtė monedhė “gjatė javėve tė ardhshme”.

BQE, qė e pėrcakton ēmimin e huasė pėr 17 vende qė e pėrdorin euron, e ka ulur shkallėn e interesit nga 1 nė 0.75% javėn e kaluar, me qėllim qė tė ulet ēmimi i huave dhe tė stimulohet aktiviteti ekonomik.
comments powered by Disqus