Facebook: 8.7% janė pėrdorues tė rremė
Facebook vlerėson qė 4.8 pėr qind e llogarive nė kėtė rrjet social janė tė dyfishta, 2.4 pėr qind janė llogari pėrdoruesish tė klasifikuar nė mėnyrė jo tė saktė dhe 1.5 pėr qind janė llogari tė padėshirueshme.
Gjatė javės sė kaluar, gjatė raportit tė vet pėr fitimet gjatė ēerekut tė parė si njė ndėrmarrje publike, Facebook zbuloi qė kishte 955 milionė pėrdorues aktiv mujor dhe 543 milionė pėrdorues aktiv mujor mobil. Nė dorėzimin 10-Q tė publikuar gjatė mbrėmjes sė kaluar, ndėrmarrja tha qė afėrsisht 20 pėr qind e numrit tė fundit, 102 milionė pėrdorues, i’u qasen rrjetit social nė muajin qershor vetėm nga pajisjet e tyre mobile.Pra, sa nga kėto llogari janė tė rreme? Facebook vlerėson qė 8.7 pėr qind, ose 83.09 milionė llogari.Kjo paraqet njė ngritje tė madhe, si nė numrat e papėrpunuar dhe si pėrqindje, nga vlerėsimi i fundit i Facebook. Nė muajin mars, Facebook tha qė 5-6 pėr qind e llogarive janė tė rreme ose tė dyfishta. Nė atė kohė, kjo nėnkuptonte diku 42.25 milionė dhe 50.70 milionė pėrdorues.A nėnkupton kjo qė njė sasi e madhe e llogarive tė rreme ishin krijuar gjatė pesė muajve tė fundit? Nė tė vėrtetė jo: Facebook ėshtė vetėm duke u bėrė mė transparent kur vjen fjala pėr tregimin se cilat llogari tė rreme janė duke u ndjekur. Mė parė kishte listuar vetėm pėrdoruesit e dyfishtė dhe tė rremė dhe tani Facebook ka thyer akullin duke zbulur edhe: llogaritė e dyfishta (4.8 pėr qind), llogari tė klasifikuara gabimisht tė pėrdoruesve (2.4 pėr qind) dhe llogaritė e padėshirueshme (1.5 pėr qind).
comments powered by Disqus