100 m, Usain Bolt "sfidon" natyrėn
Usain Bolt fitoi medaljen e artė nė garėn e 100 metrave nė kuadėr tė lojėrave olimpike "Londėr 2012. Xhamajkani mbrojti titullin e fituar nė Pekin para katėr vitesh me kohėn 9.63 sekonda, i cili ishte njė rekord i ri olimpik.
Bolt, i cili mban edhe rekordin botėror nė kėtė disiplinė, u bė sprinteri i parė qė e mbron medaljen e artė olimpike qė kur amerikani Karl Lewis fitoi pėr tė dytėn herė radhazi nė vitin 1988.

Vendin e dytė e zuri xhamajkani tjetėr Yohan Blake, ndėrsa medaljen e bronxtė e mori amerikani Justin Getlin.

"Ky ėshtė njė hap tjetėr drejt objektivit tim: dua tė jem legjendė".

Kėto janė fjalėt e Usain Bolt menjėherė pas fitores sė medaljes sė artė nė garėn e 100 metrave, nė "Londėr 2012".


Sprintieri zbuloi edhe menunė e ditės sė finales: "Kam ngrėnė banane dhe njė sanduiē para garės. Sanduiēi sigurisht qė ishte pa salsė. Ndėrsa gjatė ditės kam ngrėnė pilaf dhe mish pule".
comments powered by Disqus