Citibank: Greqia do tė braktisė euron
Koalicioni grek Demokracia e Re, PASOK dhe DIMAR do tė prishet para pėrfundimit tė vitit, pėr shkak tė vėshtirėsive qė do tė hasė nė zbatimin e masave shtrėnguese financiare. Ky ėshtė vlerėsimi i shprehur nė raportin e Citibank.
Analistėt kėmbėngulin nė daljen e Greqisė nga euro, qė sipas tyre ka 90 pėr qind gjasa tė ndodhė gjatė 12-18 muajve tė ardhshėm dhe 50 deri 75 pėr qind gjasa qė kjo tė ndodhė akoma mė herėt, duke pasur parasysh se koha kritike ėshtė nė shtator, kur pritet tė publikohet edhe raporti i treshes.

Sipas analizės, duket se ekziston njė hendek i madh dhe ndoshta i pakalueshėm mes reformave dhe pėrmirėsimeve buxhetore tė kėrkuara nga kreditorėt nė njėrėn anė dhe asaj qė ėshtė e mundshme ekonomikisht dhe politikisht nė Greqi nga ana tjetėr.

Citibank vlerėson se me afrimin e shpėtimit tė mundshėm tė Spanjės dhe Italisė, komentet e treshes dhe politikanėve tė tjerė evropianė, tregojnė se ata po bėhen gjithnjė e mė pak tė duruar me Greqinė.

Nė pėrgjithėsi, thotė raporti, pėrkeqėsimi nė standardet e jetesės nė Greqi dhe problemet sociale nė rritje si tė pastrehėt, uria dhe rreziku i trazirave tė dhunshme, janė burimet e shqetėsimit.
comments powered by Disqus