Princi Blu: Padyshim, jam princi real i Tiranės, jo i pėrrallave
Ai njihet si “Princi Blu i Tiranės”. Ėshtė 20 vjeē. Vjen nga Tirana. Ėshtė i pasionuar tejmase pas parukerisė, stilizimit dhe fotomodelimit.
Ka arritur me sukses tė gjitha objektivat qė i ka paraparė. Emri e mbiemri i tij i vėrtetė ėshtė Tedi Durishti.

NewPrishtina: Nė Shqipėri, njihni si “Princi Blu”, pėrse?

Princi Blu: Jashtėzakonisht, ngjyra qė e pėlqej mė sė shumti, ėshtė ngjyra blu, e kaltėr. Duke i rėnė nė sy tė tjerėve, shoqėria ime sa herė qė mė shihte, takonte ma bėnte se je bėrė si ‘princ’, ngaqė jam njė figurė ndryshe nga tė tjerėt, dhe i veshur gjithmonė me rroba blu. Kėsisoj, sot e asaj dite mė ngeli ‘Princi Blu’.

NewPrishtina: Si ndiheni kur tė tjerėt ju thėrrasin me kėtė nofkė?

Princi Blu: Ndihem i lumtur. Shumė mirė. Po bėjnė njė krahasim tė shkėlqyer mes njė djaloshi parukier e njė princi. Me njė princ tė vėrtetė.

NewPrishtina: Ēfarė do tė thotė pėr ty “Princi Blu”?

Princi Blu: Do tė thotė shumė. S’di si ta pėrshkruaj. Ėshtė ngazėlluese. Tė jep vullnet, e angazhim qė tė punosh mė me dėshirė. Mė bėn unik, njė princ tė rrallė e jo vetėm pak tė pashėm, por vėrtetė shumė. Padyshim, jam princi real i Tiranės, jo i pėrrallave.

NewPrishtina: Koha po ecėn e ju me kohė si parukier, stilist e fotomodel arrini suksese. Si keni filluar qė t’i zotėroni kėto profesione?

Princi Blu: Parukerinė e kam pasur dhe e kam ne gjak. Gjithmonė kam dashur tė bėhem njė parukier i zoti. Qysh i ri fillova edhe tė punoj si parukier e stilist. Mė kanė pėlqyer modele ekskluzive, tė ndryshme, e veshmbathje tė veēanta, dhe, ja u bėra edhe njė stilist. Kam sallonin tim tė parukerisė qė quhet ‘Tedyy’, dhe falė Zotit kam arritur tė jem shumė i suksesshėm. Ky sallon mė shėrben jo vetėm pėr parukeri, por edhe pėr stilizimin e kostumeve tė punuara nga unė. Pėr kėto, kam kryer ca kurse dhe kam shkollėn e kryer si pėr parukeri e pėr stil tė veshjeve. Ndėrkaq, sa i pėrket fotomodelimit, fillova mė vonė. Sepse, gjithmonė e kam pasur pasion fotografinė. Prandaj, u motivova tė futem nė agjenci tė ndryshme tė modės, ku edhe fitova ēmime tė ndryshme. Tashmė, kam hyrė nė botėn e modės, dhe s’mendoj pėr asgjė qė t’i ndėrroj kėto profesione.

NewPrishtina: Sa i pėrket kėtyre profesioneve, ku mendon se qėndron Kosova, Shqipėria e Maqedonia krahas vendeve tė tjera karshi botės?

Princi Blu: Teknologjia pėr gjithēka ėshtė avancuar. Me kalimin e kohės secilėn herė po zbulohen talentė tė rinj tė kėtyre profesioneve. Krahasuar me vendet fqinje, apo tė botės, si Shqipėria, Kosova e Maqedonia janė duke ecur vėrtetė mirė drejt kėsaj rruge. Mirėpo, akoma duhet punuar shumė qė tė jemi vende cilėsore sa u takon profesioneve nė fjalė, qė edhe e gjithė bota tė na ketė lakmi. Janė mirė. U duhet pėrkushtim ende.

NewPrishtina: Cilin nga profesionet e ke mė pėrzemėr, pėrse?

Princi Blu: Parukerinė, sepse ėshtė profesion shumė i pastėr. E praktikoj me gjithė kėnaqėsi. S’lodhem kurrė.

NewPrishtina: Modelimi si profesion tė ka sjellė pranė vetes shumė femra bukuroshe. Vallė, pse?

Princi Blu: Pėr arsye se jam njė parukier e stilist pėrplot ide, qė tė tjerėt s’i kanė. Ndoshta, edhe pamja ime e veēantė. Stili im ndryshe.

NewPrishtina: Sė fundmi, ju keni realizuar edhe fotografi me to, pėrse?

Princi Blu: Ėshtė e vėrtetė. Na janė dashur ca fotografi profesionale pėr njė projekt qė kemi nė plan, andaj. I kemi realizuar dhe jemi tė kėnaqur.

NewPrishtina: Aktualisht, ēfarė bėn?

Princi Blu: Kam hapur njė agjenci mode ‘Trendy boy’, me shumė goca bukuroshe e djem tė pashėm, tė cilėt, madje kanė arritur suksese tė panumėrta. Ku modelėt e modelet e agjencionit tim kanė bėrė revy mode tė ndryshme, saqė janė prezentuar pėr mrekulli para tė tjerėve. Kjo ėshtė jehonė e madhe pėr ne si agjencion dhe qė na motivon tė ecim tutje e tė mos ndalemi aspak. Shumė shpejt dashamirėt e modės do tė njihen me ne, pėr qėllimet tona dhe rrugėn e gjatė qė kemi ndėrmarr. Tė gjitha do t’i kuptojnė pėrmes gazetave, emisioneve televizive e radiove, ku do tė jem mysafir special. Shpejt do tė kenė stile tė reja flokėsh, njėkohėsisht edhe kostume ekskluzive.

NewPrishtina: Thėnia juaj?

Me mend si meshkujt, ashtu dhe femrat.
Intervistoi: Mentor Hajrizi /NewPrishtina/
comments powered by Disqus