Londėr: Kina dhe SHBA prijnė me medalje olimpike
Sportisėt e Kinės dhe tė Shteteve tė Bashkuara vazhdojnė ta kryesojnė tabelėn e fituesve me mė sė shumti medalje nė Lojėrat Olimpike Verore, Londra 2012.
Kina deri tash ka fituar 64 medalje, 31 tė arta, 19 tė argjendta dhe 14 tė bronxta, ndėrsa Shtetet e Bashkuara kanė fituar gjithsej 63 medalje, 29 tė arta, 15 tė argjendta dhe 19 tė bronxta.Mėtutje, me mė sė shumti medalje tė arta radhitet Britania, sportistėt e sė cilės kanė fituar 18 medalje tė arta, pastaj klasifikohen Koreja Jugore me 11 medalje tė arta, Franca me 8 tė arta, Rusia me 7 medalje tė arta, e kėshtu me radhė.Nė garat e sotme, qė ėshtė dita e 11-tė nė Olimpiadė, do tė shpėrndahen 21 medalje.
comments powered by Disqus