Shkėlqen Suhr
Amerikania, Jennifer Suhr ka befasuar tė gjithė duke ia dalė tė rrėmbejė medaljen e artė nė garėn kėrcim sė larti me purtekė.
Ajo shfrytėzoi pėr mrekulli, dėshtimin e favorites kryesore, e cila edhe ishte surpriza e dėshtimit jo vetėm pėr tė por edhe pėr parashikuesit, Jelena Isimajevės. Atletja ruse, rekordmene dhe fituese e medaljes sė artė 4 vite mė parė nė Pekin nuk e kaloi as lartėsinė 4.55 metra. Ndėrkohė fituesja e medaljes sė artė ishte amerikania Jennifer Suhr e cila kėrceu deri nė 4.75 metra. Medalja e argjendtė ėshtė pėr Jarislei Silva, atletja ruse e cila kėrceu 4.70 metra.
comments powered by Disqus